Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita * Odbornicu uhapsili zbog telefonskog poziva * Mila tumačio uz pomoć rječnika * Tužilaštvo da ispita bogatstvo Vujovića * Decembar u znaku dobrog zvuka * Savremena srpska umjetnost pred kineskom publikom * Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije :
Ako državni funkcioneri ne mogu da dokažu da su nešto stekli od svojih primanja, svu takvu imovinu im treba oduzeti. Mnogi su stekli imovinu na račun pljačke države i naroda.

Vic Dana :)

Mujo se jedva dovukao kući mrtav pijan u sitne sata, a bijesna Fata ga dočeka u kuhinji i zvizne mu jednu za uho:
- Pijanduro jedna obična, ‘o’š još pit’?
Mujo ćuti, a Fata mu zalijepi još jednu:
- A, budalet’no, ‘o’š još pit’?
Mujo i dalje ćuti, pa ga Fata tresne nogom:
- Čuješ ti mene? ‘O’š još pit?!
Mujo slegne ramenima:
- A daj onda još jednu kad s’ već tol’ko navalila...

Utrčava muž u kuću i s vrata viče:
- Ženooo... šta bi radila kad bih dobio na lotou?
- Uzela bih ti pola i ostavila te!
Muž izvadi 20 eura, daje ženi 10 i kaže:
- Briši.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2017-11-24 SELEKTIVNA AMNEZIJA: HRVATSKI NEGATORI HOLOKAUSTA
Daniel Ivin, sin jevrejskog bibliotekara koji je ubijen u ustaškom koncentracionom logoru Fašizam se povampiruje Uprkos zakonima kojima se zabranjuje negiranje ili umanjivanje zločina genocida, najmlađa članica EU uradila je vrlo malo toga da suzbije glasove onih koji ublažavaju zlodjela počinjena u Drugom svjetskom ratu
Dan - novi portal
Por­tre­ti pri­ka­zu­ju Iva Gold­ste­i­na, ko­ji i na­kon de­vet da­na pri­tvo­ra u hr­vat­skoj po­li­cij­skoj sta­ni­ci iz­gle­da smi­re­no. Na jed­noj od fo­to­gra­fi­ja na­la­zi se broj 28.888 i da­tum 21. april 1941.
Se­dam­de­set i šest go­di­na na­kon što ih je sni­mio po­li­cij­ski fo­to­graf, por­tre­ti se u for­mi trip­ti­ha na­la­ze na zi­du spa­va­će so­be Goldsteinovog si­na Da­ni­e­la, u jed­nom od si­vih stam­be­nih blo­ko­va za­gre­bač­ke če­tvr­ti Za­pru­đe. Da­ni­el, 85-go­di­šnji isto­ri­čar i ak­ti­vi­sta za ljud­ska pra­va, imao je de­vet go­di­na na po­čet­ku Dru­gog svjet­skog ra­ta ka­da mu je dje­tinj­stvo uni­šte­no hap­še­njem oca u tek osno­va­noj Ne­za­vi­snoj Dr­ža­vi Hr­vat­skoj. Ivo Gold­ste­in bio je je­dan od pr­vih Je­vre­ja ko­ji su uhap­še­ni u Kar­lov­cu. Za­vr­šio je u lo­go­ru Ja­dov­no, smje­šte­nom u pod­nož­ju Ve­le­bi­ta, gdje je i ubi­jen u 41. go­di­ni.
Da­ni­el, ko­ji je u znak sje­ća­nja na svog oca na­kon ra­ta pro­mi­je­nio pre­zi­me u Ivi­ni (Ivin sin), ka­že da ni sam ne bi bio me­đu ži­vi­ma da se kao 10-go­di­šnji dje­čak ni­je pri­dru­žio par­ti­za­ni­ma pod vođ­stvom Jo­si­pa Bro­za Ti­ta.
– Ne­du­go na­kon što sam se pri­dru­žio par­ti­za­ni­ma, čla­no­vi mo­je po­ro­di­ce, uklju­ču­ju­ći ba­ku i dje­da ko­ji su me do ta­da ču­va­li, ubi­je­ni su u lo­go­ri­ma NDH. Ni­je se uspio spa­si­ti ni moj stric ko­ji je ubi­jen u Aušvi­cu – ka­že Ivin.
S ob­zi­rom na nje­go­vu ži­vot­nu pri­ču, ni­je ču­do da je Ivin ljut zbog ra­stu­ćih gla­so­va u Hr­vat­skoj ko­ji na­sto­je uma­nji­ti raz­mje­re usta­ških zlo­či­na po­či­nje­nih u Dru­gom svjet­skom ra­tu.
Na­kon pri­klju­če­nja Hr­vat­ske Evrop­skoj uni­ji 2013. go­di­ne, po­li­tič­ka kli­ma do­bi­ja iz­ra­že­ni­ji de­sni pred­znak, pa apo­lo­ge­ti usta­štva otvo­re­no za­stu­pa­ju svo­je sta­vo­ve na dru­štve­nim mre­ža­ma, u am­fi­te­a­tri­ma i naj­gle­da­ni­jim te­le­vi­zij­skim ter­mi­ni­ma.
U knji­ža­ra­ma je ta­ko mo­gu­će pro­na­ći mo­no­gra­fi­je u ko­ji­ma se po­ku­ša­va ospo­ri­ti te­za da je Ja­se­no­vac bio usta­ški lo­gor smr­ti, a i me­đu is­tak­nu­ti­jim po­li­ti­ča­ri­ma po­sto­je oni ko­ji sum­nja­ju u ge­no­cid­nu na­rav Pa­ve­li­će­vog re­ži­ma. Kri­ti­ča­ri ka­žu da je ri­ječ o re­vi­zi­o­ni­zmu ko­ji pod­ra­zu­mi­je­va ne­ga­ci­ju Ho­lo­ka­u­sta i ge­no­ci­da po­či­nje­nih u NDH.
– Ne­gi­ra­nje da je Ja­se­no­vac bio lo­gor smr­ti u me­ni iza­zi­va ve­li­ko ogor­če­nje – re­kao je Ivin.
– Sma­tram da su re­vi­zi­o­ni­sti ko­ji tvr­de ta­ko ne­što zlo­čin­ci jer svo­jim la­ži­ma ubi­ja­ju žr­tve po dru­gi put. Ne znam ka­ko vla­da mo­že to da do­zvo­li ogor­čen je Ivin.
Ak­ti­vi­sti za ljud­ska pra­va tvr­de da se ne­ko­li­ko po­sled­njih ko­a­li­cij­skih vla­da, pred­vo­đe­nih HDZ-om, pra­ve sli­je­pi na bu­đe­nje neo­fa­ši­stič­ke no­stal­gi­je, či­me do­pu­šta­ju bu­ja­nje go­vo­ra mr­žnje. Ta­ko­đe, op­tu­žu­ju dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je da ne spro­vo­de Ka­zne­ni za­kon ko­jim se za­bra­nju­je jav­no po­ri­ca­nje, znat­no uma­nji­va­nje ili odo­bra­va­nje zlo­či­na ge­no­ci­da.
Efra­im Zu­rof, ko­ji je vi­še od 40 go­di­na po­sve­tio go­nje­nju na­ci­sta u sklo­pu Cen­tra „Si­mon Vi­e­sent­hal”, opi­su­je Hr­vat­sku kao jed­nu od dr­ža­va ko­ja je ne­ka­da bi­la ko­li­jev­ka Ho­lo­ka­u­sta, a da­nas je „ko­li­jev­ka nje­go­ve dis­tor­zi­je”. Hr­vat­sku smje­šta uz Esto­ni­ju, Litvaniju, Letoniju, Ukra­ji­nu, Ma­đar­sku i dje­lo­mič­no Polj­sku, od­no­sno uz ze­mlje is­toč­ne Euro­pe u ko­ji­ma je, ka­ko ka­že, pri­sut­na se­lek­tiv­na am­ne­zi­ja po pi­ta­nju zlo­či­na ko­je su po­či­ni­li ko­la­bo­ra­ci­o­ni­sti, kvi­slin­zi i lo­kal­ni an­ti­se­mi­ti.
– Ono što je spe­ci­fič­no za ove dr­ža­ve je­ste da ne­ka­da­šnje bor­ce za ne­za­vi­snost i pro­tiv ko­mu­ni­zma na­sto­je pre­tvo­ri­ti u na­ci­o­nal­ne he­ro­je – re­kao je Zu­rof.
U znak pro­te­sta zbog, ka­ko tvr­de, bla­go­na­klo­no­sti vla­de pre­ma sim­pa­ti­ze­ri­ma usta­štva, pred­stav­ni­ci srp­ske i je­vrej­ske za­jed­ni­ce kao i an­ti­fa­ši­stič­kih or­ga­ni­za­ci­ja po­sled­nje dvi­je go­di­ne boj­ko­tova­li su dr­žav­nu ko­me­mo­ra­ci­ju u Ja­se­nov­cu. Po­seb­no ih je raz­lju­ti­la plo­ča s nat­pi­som „Za dom sprem­ni”, od­no­sno s usta­škim ekvi­va­len­tom na­ci­stič­kom po­zdra­vu „Si­eg Heil”, ko­ju su u ne­po­sred­noj bli­zi­ni ja­se­no­vač­kog lo­go­ra u no­vem­bru pro­šle go­di­ne po­di­gli hr­vat­ski ve­te­ra­ni ra­ta 1990-ih.
Plo­ča s ukle­sa­nim „Za dom sprem­ni”, slo­ga­nom iz Dru­gog svjet­skog ra­ta, u Ja­se­nov­cu se na­la­zi­la sve do sep­tem­bra. Na­kon što je mje­se­ci­ma kri­ti­ko­va­na zbog to­ga što ni­je re­a­go­va­la na po­sta­vlja­nje plo­če, vla­da je u sep­tem­bru do­ni­je­la od­lu­ku da je pre­mje­sti u obli­žnju Nov­sku. Mno­gi sma­tra­ju da je i da­lje ri­ječ o lo­šoj od­lu­ci ko­ja je do­ne­se­na pre­ka­sno.
– Ka­da se poč­nu do­ga­đa­ti fa­ši­stič­ke po­ja­ve u dru­štvu, on­da to kod Je­vre­ja iza­zi­va ne­la­go­du – re­kla je Sa­nja Zo­ri­čić Ta­ba­ko­vić, su­di­ja i pred­stav­ni­ca je­vrej­ske na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne u Za­gre­bu.
– Ali ka­da nad­le­žna ti­je­la ne re­a­gu­ju, to iza­zi­va strah jer on­da ne zna­te ku­da nas to za­pra­vo mo­že od­ve­sti – na­vo­di ona.
Me­đu naj­gla­sni­je re­vi­zi­o­ni­ste spa­da­ju čla­no­vi Dru­štva za is­tra­ži­va­nje tro­stru­kog lo­go­ra Ja­se­no­vac, ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je u či­jem se član­stvu na­la­ze no­vi­na­ri, uči­te­lji, uni­ver­zi­tet­ski pro­fe­so­ri i ka­to­lič­ki sve­šte­ni­ci. Čla­no­vi Dru­štva za­stu­pa­ju te­o­ri­ju da je Ja­se­no­vac za vri­je­me usta­ša bio tek rad­ni lo­gor, te da je lo­go­rom smr­ti po­stao tek ka­da su ga na­kon Dru­gog svjet­skog ra­ta pre­u­ze­li Ti­to­vi par­ti­za­ni. Ri­ječ je o te­o­ri­ji ko­ja ne­ma upo­ri­šte u ne­bro­je­nim slu­žbe­nim do­ku­men­ti­ma i svje­do­čan­stvi­ma, kao ni u ra­do­vi­ma emi­nent­nih svjet­skih isto­ri­ča­ra i struč­nja­ka za Ho­lo­ka­ust.
Isto­ri­čar­ka i pred­sjed­ni­ca Uprav­nog vi­je­ća Spo­men-pod­ruč­ja Ja­se­no­vac Na­ta­ša Ma­ta­u­šić ka­že da ne po­sto­je do­ka­zi da su ju­go­slo­ven­ski ko­mu­ni­sti vo­di­li lo­gor na­kon ra­ta.
– Oni [članovi Druš­tva] upo­tre­blja­va­ju do­ku­men­ta ko­ja se ču­va­ju u Dr­žav­nom ar­hi­vu i ko­ja smo mi go­di­na­ma ko­ri­sti­li, sa­mo ih in­ter­pre­ti­ra­ju ona­ko ka­ko im od­go­va­ra. Na pri­mjer, či­nje­ni­cu da je smrt oso­be ko­ja je u Ja­se­nov­cu ubi­je­na 1943. pro­gla­še­na 1946. oni ko­ri­ste kao do­kaz da je ta oso­ba uisti­nu ubi­je­na 1946. go­di­ne – ob­ja­šnja­va ona.
Se­kre­tar Dru­štva Igor Vu­kić bra­ni rad te or­ga­ni­za­ci­je.
– Mi ka­že­mo da je to ono što smo pro­na­šli i za­i­sta ni­smo ni­šta za­ta­ji­li što nam ne ide u pri­log – ka­že Vu­kić.
On tvr­di da Ja­se­no­vac za vri­je­me Dru­gog svjet­skog ra­ta ni­je bio lo­gor smr­ti.
Na po­sta­vlja­nje plo­če u Ja­se­nov­cu vla­da je u de­cem­bru pro­šle go­di­ne od­go­vo­ri­la osni­va­njem po­seb­nog vi­je­ća sa­sta­vlje­nog od struč­nja­ka či­ji je za­da­tak sa­sta­vi­ti pre­po­ru­ke „za su­o­ča­va­nje s pro­šlo­šću”. Vu­kić ka­že da je Dru­štvo za is­tra­ži­va­nje tro­stru­kog lo­go­ra Ja­se­no­vac od ta­da­šnje vla­de za­tra­ži­lo da nje­go­vi čla­no­vi su­dje­lu­ju u ra­du vi­je­ća, ko­jem je za­da­tak i da usta­no­vi ka­ko bi se isto­ri­ja tre­ba­la pre­da­va­ti u ško­la­ma, te ko­je bi godišnjice tre­ba­lo slu­žbe­no ko­me­mo­ri­sa­ti.
Pre­ma Vu­ki­će­vim tvrd­nja­ma, pred­log je po­dr­žao Bo­žo Pe­trov ko­ji je u tom pe­ri­o­du oba­vljao du­žnost pred­sjed­ni­ka Sa­bo­ra i Mo­sta, stran­ke ko­ja je ta­da bi­la dio vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je.
Vu­kić ka­že da su nji­ho­vi „pri­ja­te­lji iz ze­mlje, Evro­pe i svi­je­ta” po­sla­li do­pi­se u ko­ji­ma su se za­lo­ži­li za to da se čla­no­vi Dru­štva uklju­če u rad vi­je­ća, te da su te do­pi­se adre­si­ra­li na Pe­tro­va.
Sre­di­nom fe­bru­a­ra, dvi­je sed­mi­ce pri­je ne­go što je vi­je­će slu­žbe­no oform­lje­no, Pe­trov je pre­mi­je­ru Plen­ko­vi­ću upu­tio do­pis u ko­jem mu je pro­sli­je­dio pri­sti­gle po­ru­ke po­dr­ške.
– Ovim Vam pu­tem u pri­vit­ku do­sta­vljam pred­lo­ge da se u rad po­vje­re­ni­štva za su­o­ča­va­nje s pro­šlo­šću uklju­če pred­stav­ni­ci Dru­štva za is­tra­ži­va­nje tro­stru­kog lo­go­ra Ja­se­no­vac, na­pi­sao je u do­pi­su ko­ji je ustu­pljen Bal­kan­skoj is­tra­ži­vač­koj mre­ži (BIRN).
Me­đu­tim, BIRN ni­je do­bio na uvid pro­sli­je­đe­ne pred­lo­ge, kao ni in­for­ma­ci­ju o to­me ko ih je po­slao.
Pe­trov je od­bio po­ziv za in­ter­vju, ali Ru­ži­ca Po­po­vić, port­pa­rol­ka Mo­sta, ka­za­la nam je ka­ko či­nje­ni­ca da je pro­sli­je­dio do­pi­se ne zna­či i da ih po­dr­ža­va.
Vla­da je na kra­ju od­bi­la mol­bu Dru­štva za su­dje­lo­va­njem u ra­du vi­je­ća.
Priredio: M.S.


Po­zna­ti re­vi­zi­o­ni­sti

Ak­ti­vi­sti za ljud­ska pra­va tvr­de da uma­nji­va­nje zlo­či­na po­či­nje­nih u Dru­gom svjet­skom ra­tu ne pred­sta­vlja ni­šta no­vo u Hr­vat­skoj. Ta­kve su po­ja­ve bi­le po­seb­no uče­sta­le to­kom ra­ta 1990-ih, ka­da je an­ti­srp­ski sen­ti­ment bio iz­ra­zi­to pri­su­tan.
Go­di­ne 1989. ob­ja­vlje­na je knji­ga „Bes­pu­ća” ko­ju pot­pi­su­je Fra­njo Tuđ­man, pr­vi hr­vat­ski pred­sjed­nik iza­bran na de­mo­krat­skim iz­bo­ri­ma. U knji­zi tvr­di da se pro­cje­ne od šest mi­li­o­na ubi­je­nih Je­vre­ja u Ho­lo­ka­u­stu za­sni­va­ju na „pre­vi­še emo­ci­o­nal­no pri­stra­snim svje­do­čan­stvi­ma i na jed­no­stra­nim i pre­tje­ra­nim po­da­ci­ma po­rat­nog ob­ra­ču­na­va­nja rat­nih zlo­dje­la i raz­ra­ču­na­va­nja s po­ra­že­nim po­či­ni­te­lji­ma rat­nih zlo­či­na”.
– Je­vrej osta­je Je­vrej, pa i u lo­go­ru Ja­se­no­vac. Oni su u lo­go­ru za­dr­ža­li sve svo­je ma­ne no s tim da su one sa­da vid­ni­je. Se­bič­nost, lu­kav­stvo, ne­so­lid­nost, tvr­dič­luk, pod­mu­klost i kon­fi­dent­stvo su nji­ho­ve glav­ne od­li­ke – pi­sao je Tuđ­man. Po­li­ti­ko­lo­zi tvr­de da je Tuđ­man bio pr­vi po­li­ti­čar ko­ji je po­ku­šao iz­jed­na­či­ti fa­ši­stič­ke zlo­či­ne s oni­ma ko­je su po­či­ni ko­mu­ni­sti, uklju­ču­ju­ći ubi­stva usta­ša, za­tvo­re­ni­ka NDH i ci­vi­la ko­ja su po­či­ni­li ju­go­slo­ven­ski par­ti­za­ni ne­po­sred­no po za­vr­šet­ku ra­ta.
U me­đu­vre­me­nu, Stje­pan Me­sić, dru­gi hr­vat­ski pred­sjed­nik, ove go­di­ne je od­stu­pio s du­žno­sti po­ča­snog pred­sjed­ni­ka Sa­ve­za an­ti­fa­ši­stič­kih bo­ra­ca i an­ti­fa­ši­sta na­kon što su se u jav­no­sti po­ja­vi­li snim­ci iz 1992. na ko­ji­ma do­vo­di u pi­ta­nje ka­rak­ter ja­se­no­vač­kog lo­go­ra.
– Lju­di su ubi­ja­ni, ali pri­je do­la­ska u Ja­se­no­vac. Kad bi ne­ko do­šao u Ja­se­no­vac, on je prak­tič­no bio spa­sen jer bio je po­tre­ban kao rad­nik – ka­zao je Me­sić.


Za­bra­ni­ti rad Dru­štva

Na­ta­ša Ma­ta­u­šić iz Spo­men-pod­ruč­ja Ja­se­no­vac sma­tra da bi tre­ba­lo za­bra­ni­ti rad Dru­štva.
– Ono što oni do­i­sta ra­de je ne­gi­ra­nje ge­no­ci­da i Ho­lo­ka­u­sta ko­ji su po­či­nje­ni u NDH, re­kla je ona.
Upi­tan da od­go­vo­ri na ta­kve tvrd­nje, Vu­kić je re­kao:
– Ka­da se spo­me­ne ge­no­cid, on­da se če­sto po­ve­zu­je sa Sr­bi­ma. E, ako će­mo o to­me, to ne­gi­ra­mo. Na­rav­no da ne ne­gi­ra­mo Ho­lo­ka­ust. Što se ti­če Je­vre­ja, to ni­ko ozbi­ljan, ni­ko pa­me­tan ne mo­že ne­gi­ra­ti i ne sa­o­sje­ća­ti s tim – ka­zao je Vu­kić.


Ne­ma kri­vič­nih pri­ja­va

U čla­nu 325 Ka­zne­nog za­ko­na Hr­vat­ske na­vo­di se da onaj ko­ji „jav­no odo­bra­va, po­ri­če ili znat­no uma­nju­je ka­zne­no dje­lo ge­no­ci­da, zlo­či­na agre­si­je, zlo­či­na pro­tiv čo­vječ­no­sti ili rat­nog zlo­či­na” mo­že do­bi­ti ka­znu za­tvo­ra u tra­ja­nju do tri go­di­ne. Iz Mi­ni­star­stva unu­tar­njih po­slo­va od­go­vo­re­no nam je da po­li­ci­ja ni­ka­da ni­je po­di­gla ka­zne­nu pri­ja­vu u skla­du s od­red­ba­ma spo­me­nu­tog za­ko­na.
– U Hr­vat­skoj to mo­ra bi­ti uči­nje­no na na­čin ko­ji je po­do­ban da se ši­ri na­si­lje ili mr­žnja pre­ma dru­štve­noj sku­pi­ni u od­no­su na ko­ju su zlo­či­ni po­či­nje­ni – ob­ja­sni­la je Ve­sna Ala­bu­rić, za­gre­bač­ki advo­kat.
Pre­ma po­sled­njim do­stup­nim po­da­ci­ma nje­mač­kog Mi­ni­star­stva pra­vo­su­đa, u 2015. su go­di­ni u toj ze­mlji osu­đe­ne 93 oso­be zbog ne­gi­ra­nja, oprav­da­va­nja ili re­la­ti­vi­zi­ra­nja ge­no­ci­da ko­ji su po­či­ni­li na­ci­sti. Njih še­ste­ro osu­đe­no je na ka­znu za­tvo­ra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"